Branje je potovanje
na barkah besed prek tišine.
Molčiš in poslušaš čenčanje
daljav in sveta iz bližine.
Bina Štampe Žmavc
KAJ JE PISMENOST?
V SSKJ zasledimo definicijo, da je pismenost znanje branja in pisanja, torej je pismen človek tisti, ki zna brati in pisati.
KAJ JE BRALNA PISMENOST?
Je stalno razvijajoča se zmožnost posameznika za razumevanje, kritično vrednotenje in uporabo pisnih informacij. Ta zmožnost vključuje razvite bralne veščine, razumevanje prebranega, pojmovanje branja kot vrednote in motiviranost za branje. M. Cencič pismenost opredeljuje kot zapleteno, sestavljeno ter povezano dejanje in proces, ki poleg branja in pisanja vključuje še govorjenje ter poslušanje.
RAZVOJ PISMENOSTI
Razvoj pismenosti poteka v treh fazah, in sicer:
- Porajajoča se pismenost – otrok se v tej fazi pretvarja, da bere in piše. To naj bi se zgodilo okrog prvega leta, ko sam v roko prime pisalo.
- Začetna pismenost – otrok v tej fazi že razume abecedno načelo in je sposoben povezovati posamezne črke z glasovi, te pa v abecedo.
- Prehodna pismenost – otrok je sposoben tihega branja, pri katerem se poveča tekočnost branja in razumevanje prebranega.
BRALNA MOTIVACIJA
Bralno motivacijo enačimo z bralno zavzetostjo. Pri tem, da bo otrok motiviran za branje, je pomembno, da ima dober bralni model, dostopnost do raznolikega bralnega gradiva in možnost samostojnega izbora bralnega gradiva. Pomembno vlogo ima tudi glasno branje. Bralno motivacijo delimo na: jezikovno, nejezikovno in kombinirano. Pri jezikovni je sredstvo izražanja jezik; nejezikovno motivacijo pa opredeljujejo gib, risba in zvok. V zadnji, kombinirani motivaciji prevladuje predvsem jezik z govorico giba in zvoka.
ZAKAJ BRATI?
Raziskave kažejo, da branje knjig spodbuja otrokov razvoj besednega zaklada in bralnih spretnosti že pred prvim letom, torej bodo otroci uspešnejši, če jim že kot majhnim beremo. Prav tako branje spodbuja razvoj koncentracije in vedoželjnosti, razvija kreativnost, empatijo ter domišljijo. Največja prednost branja je povezanost med starši/vzgojitelji in otroki.
DIDAKTIČNE IGRE, KI SPODBUJAJO UČENJE BRANJA:
- Od igre do branja, Marija Grginič
- Bralni listi od A do Ž, Marija Grginič
- Učim se brati
- ABC karte
- Bralni listi s sončne poti, Nataša Švara
- Slikovni slovar Montessori
- Pripovedovalna škatla
KVALITETNI OTROŠKI TISK:
- Zmajček
- Ciciban in Cicido
- Bim Bam
- Moj planet
- Spletni viri, Piki in Bomi
KAVKOVOSTNE KNJIGE ZA OTROKE
Zlata hruška je znak, s katerim so označene kakovostne knjige, ki so namenjene otrokom in mladini. Znak so osnovali v centru za mladinsko književnost in knjižničarstvo pri MKL.
Med dobrimi knjigami, ki so jim podelili Zlato hruško, najdemo tudi:
- Zelo lačna gosenica (Carle, Eric)
- Pomladni živžav (Berner, Rotraut Susanne)
- Bi se gnetli na tej metli? (Donaldson, Julia)
- Pod medvedovim dežnikom (Makarovič, Svetlana)
- Obisk (
- Babica in ptica (Davies, Benji)
- Luna in jaz (Peklar, Andreja)
- Dedkov otok (Davies, Benji)
NAČELA USPEŠNEGA OPISMENJEVANJA
Pri opismenjevanju otrok moramo imeti v mislih, da je vsak otrok individum, ki se uči na svoj način ter v svojem tempu. Upoštevati moramo, da želi otrok narediti stvari sam, odrasli mu pri tem le pomagamo. Otroku moramo omogočiti celostni razvoj ter mu pomagati zapolniti primanjkljaje na področjih, na katerih je šibak.
PRAVLJICE
Otrok bo željo po branju gojil le, če bo imel dober zgled in pravo spodbudo staršev ter vzgojiteljev. Prvi stik z branjem otroci po navadi doživijo ob branju, pripovedovanju in poslušanju pravljic, pri čemer se oblikuje pravljična miselna shema.
PRAVLJIČNA MISELNA SHEMA
Gre za otrokovo poznavanje pravljic oziroma vse njegove izkušnje povezane s pravljico. Več izkušenj kot ima otrok, bolj razume novo pravljico. Ob koncu vrtca je otrokova pravljična shema razvita tako, da že pozna: naslov, tipično uvodno poved, pripoveduje v pretekliku, zaključno poved, barvo glasu, za pravljico tipične književne osebe in tipičen način zapletanja in razpletanja pravljice.
LAHKONOČNICE
Lahkonočnice so avtorske pravljice slovenskih pravljičarjev in ilustratorjev. V čaroben svet pravljic otroke popelje glas dedkov in babic oziroma stanovalcev doma starejših občanov. Vsaka pravljica posebej je opremljena z besedilom, sliko in zvočnim posnetkom. Lahkonočnice nudijo brezplačen dostop na internetu.
LAHKO NOČ, OTROCI
So radijske pravljice iz slovenske in svetovne literature. Gre za eno najstarejših oddaj, ki otroke vodi v svet domišljije ob glasu gledaliških igralcev. Na sporedu so vsak dan ob 19.45 na Radiu Prvi.
BABICA PRIPOVEDUJE, LJUDSKA
Je zbirka slovenskih ljudskih pripovedi, ki jih je uredila in zbrala Kristina Brenkova. Otroci ob branju le-teh spoznajo običaje, narečja ter življenje prednikov.
DOGODKI, KI SO NAMENJENI PRAVLJICAM ZA OTROKE
PRAVLJIČNI ŠUMBERK je dogodek, ki se odvija v domžalskem mestnem gozdu. Otroci se po prebrani pravljici Izgubljeni slamnik avtorja Uroša Grilca odpravijo na potep ter pri tem spoznajo zgodovino kraja in zgodbo o slamnikih iz Domžal. Pravljični Šumberk je za obiskovalce odprt vse dni v letu.
ZLATOROGOVA PRAVLJIČNA POT V UKANCU je krožna, 2 km dolga pot. Na pravljični poti je zbranih sedem štampiljk pravljičnih junakov, ki jih zberemo v knjižico, ki jo dobimo v vseh turističnih objektih v Ukancu in na vseh informacijskih centrih v Bohinju. Vse pravljice, ki jih najdemo v knjižici, izvirajo iz bohinjskega okolja.
Poleg zgoraj omenjenih dogodkov ne smemo pozabiti še na dogodke, kot so: Pravljični gozd v Logarski dolini, Pekarna Mišmaš, Dežela ljudskih pravljic, Dežela pravljic in domišljije. Tudi v knjižnicah izvajajo zanimive pravljične urice. Prav s takim doživetji otroku približamo branje in popestrimo dan.
Naj zaključim s čudovitim citatom F. Schillerja, ki pravi:
Pravljice, ki so mi jih pripovedovali v otroštvu,
imajo globlji pomen kakor resnice,
katerih me je naučilo življenje.
VIRI
Bralna pismenost v vrtcu in šoli, 2012. file:///C:/Users/Iza/Downloads/Smernice%20za%20izdelavo%20zakljucnih%20del%20UP%20PEF%20%20-%20%20september%202015.pdf. Pridobljeno 3. 9. 2020.
Zlata hruška file:///C:/Users/Iza/Downloads/Smernice%20za%20izdelavo%20zakljucnih%20del%20UP%20PEF%20%20-%20%20september%202015.pdf
Lahko nočnice
Lahko noč, otroci