V prihodnjih treh tednih vam bomo podrobneje predstavili tri najbolj znane pedagoške pristope: Montessori, Waldorfski in Reggio Emilia. Članki bodo objavljeni naslednje tri četrtke zvečer. Tokrat pa objavljam samo kratek pregled vseh treh pedagogik.
Izhodišče je razmislek o tem KDO SO OTROCI? Poudarja edinstvenosti vsakega otroka in odvrača od primerjanja s standardi, normami. Zagovarja svobodo otrok ter možnost njihovega učenja in uspeha brez omejitev ali kritike. Cilji so: spodbujanje samodiscipline, samospoznavanja, samostojnosti, navdušenja za učenje ter sistematičen pristop k reševanju težav in pridobivanju »akademskih« spretnosti.
Filozofska osnova Waldorfskih vrtcev in šol je ANTROPOZOFIJA. To je duhoslovna znanost-modrost, ki človeka pojmuje kot celovito duhovno, duševno in fizično bitje. V središču je razvoj otrokove individualnosti in dostojanstva. Glavni cilj pa je harmoničen razvoj otrokovih fizičnih, duhovnih in duševnih sil.
Reggio Emilia pristop v središče postavlja OTROKOV NARAVEN RAZVOJ ter njegov odnos s SKUPNOSTjo. Vrtec/šola je vpeta v kulturo okolja in je pojmovana kot prostor za komunikacijo otrok, vzgojiteljev in staršev. Na konflikte gledajo kot na učno izkušnjo in pri tem izpostavljajo pomen doseganja konsenza/dogovora. Otrok je bitje, ki ima svoje pravice in dispozicije za raziskovanje ter komunikacijo, zatorej ga vključujejo v vse faze vzgojnega dela: načrtovanje, izvajanje in evalvacijo.
Članek je za vas napisala varuška Jasmina.