Ste že kdaj sedeli ob mizi, obkroženi s prijatelji in družino, ter začeli igro s kartami, ob kateri se je zdelo, da čas obstane?
Karte Batanimo, so moj osebni favorit med igrami, za na pot ali za doma. Vsaj 80% časa jih imam namreč v torbici in jih res pogosto igramo. Škatlica je dokaj majhna in so res priročne za nošenje s seboj.
Ponavadi jih igramo na kakšni kavici v lokalu ali ko gremo na kosilo in je potrebno dlje časa čakati za mizo. Pa tudi na hrib sem jih že nesla s seboj. 🙂
Karte so primerne za otroke od 3. leta dalje, pa tja vse do šole. Karte lahko predstavite otroku ko opazite, da je osvojil številske predstave do 10. To pa ne pomeni samo zaporednega štetja do 10, ampak prepoznavo vrednosti števila.
Družabno igro Batanimo lahko kupite tukaj: Djeco – Družabna igra Velikosti – Batanimo
Kako izgledajo karte in kako se z njimi igramo?
Igra Batanimo je v bistvu klasična igra vojne. Večja žival namreč pobere nasprotnikovo karto.
V kompletu je 36 kart na katerih so narisane živali. Živali so označene s številkami od 1 do 6 glede na njihovo velikost. Komar ima dodeljeno številko 1, kit pa seveda 6. 🙂 Če se v metu torej srečata komar in kit pobere obe karti tisti igralec, ki je vrgel kita. Celotno igro pa zmaga tisti igralec, ki ima na koncu igre več kart.
Iz kart je možna izpeljava večih aktivnosti, ki pa jih bom opisala še v kakšni drugi dodatni objavi.
Družabno igro Batanimo lahko kupite tukaj: Djeco – Družabna igra Velikosti – Batanimo
Igra je tako res enostavna, vendar pri otroku aktivira različna področja in ga podpre na različnih področjih razvoja:
Na kratko:
- krepitev socialnih veščin
- upoštevanje pravil
- komunikacija
- besedišče
- govornojezikovni razvoj
- predmatematične veščine
- usvajanje matematičnih izrazov
- pozornost
Družabno igro Batanimo lahko kupite tukaj: Djeco – Družabna igra Velikosti – Batanimo
Na dolgo:
Družabne igre so eden boljših načinov, kako otroka okrepiti v razvoju socialnih veščin. Ker to igro lahko igra večje število igralcev, je to priložnost za povezovanje celotne družine, otrok pa se bo učil upoštevanja pravil igre, komunikacije in izražanja svojih čustev ob uspehu oziroma neuspeh.
Skozi igro boste spoznavali živali, ki živijo širom celotnega sveta. S tem bo otrok širil svoje besedišče. Če boste karte uporabili kot iztočnice za pogovor, pa lahko širite splošno poučenost o življenjskih okoljih, v katerih živali živijo, prehranjevanju ter ostalih značilnostih posamezne živali. Hkrati pa bo otrok razvijal govorno-jezikovno področje, učil se bo pripovedovati, opisovati in tvoriti stvake.
Igra se igra kot vojna in zmaga tisti, ki ima na kartici večjo žival. To otroka podpre v razvoju predmatematičnih veščin. Na vsaki kartici je lestvica od 1 do 6, ki ponazarja velikost živali v resničnem življenju. Tako se lahko otroci učijo števil in ocenjevanje po dani lestvici. Učijo se primerjanja ter usvajajo matematične izraze »večje«, »manjše«, »je enako«.
Skozi igro otroci razvijajo več vrst pozornosti. Ena od teh je razpršena pozornost, ki otroku omogoča, da je hkrati pozoren na pravila, ki jih mora upoštevati, na vrstni red igralcev ter na samo igro. Razvija se tudi trajanje pozornosti – otrok vzdržuje pozornost do konca igra. Hkrati pa se uči usmerjati pozornost na trenutno dogajanje in zmore odmisliti dražljaje, ki so v tistem trenutku v okolici (npr. radio v ozadju, igra sorojencev, domače živali itd.).